Deze website maakt gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.X sluit
Uitgebreid zoeken
Boek

Het ensemble

Het ensemble - Aja Gabel - ISBN: 9789026340512
Prijs: € 21,99
Levertijd: vandaag voor 23:00 besteld, morgen bij u thuisbezorgd
Bindwijze: Boek, Paperback (26-10-2018)
Genre: Vertaalde literaire roman, novelle
Boekenliefde.nl:
Het ensemble op boekenliefde.nl
Add to cart

Beschrijving

Het ensemble van Aja Gabel neemt je als lezer helemaal mee; de vier muzikanten zijn afzonderlijk al bijzonder, maar als ensemble zijn ze onvergetelijk. Voor de lezers van Curtis Sittenfeld, Jennifer Egan en Jeffrey Eugenides. San Francisco, jaren negentig. Vier jonge, ambitieuze musici besluiten hun solocarrière op te geven om samen het Van Ness-ensemble te vormen. Brit - de stille wees - speelt tweede viool; op altviool Henry het wonderkind; op cello Daniel - de oudste en cynische van het stel. Jana speelt eerste viool en is de onbetwiste leider van het strijkkwartet. Vanaf het allereerste begin rijst de vraag: gaan ze het samen redden in de meedogenloze wereld van de klassieke muziek, of moet ieder zijn eigen weg volgen?

Details

Titel: Het ensemble
auteur: Aja Gabel
Mediatype: Boek
Bindwijze: Paperback
Taal: Nederlands
Uitgever: Ambo/Anthos Uitgevers
Publicatiedatum: 26-10-2018
NUR: Vertaalde literaire roman, novelle
Gewicht: 537 gr
ISBN/ISBN13: 9789026340512
Intern nummer: 42621353

Recensies

Schrijf nu uw eigen recensie over dit boek

 03-12-2018   geschreven door  Erika Houkes
Mooi! Boeiend en knap beschreven wat het met elkaar musiceren doet met een mens.
Je merkt het meteen als een boek over muziek door iemand geschreven is die daar zelf middenin zit, of gezeten heeft. Dat is fijn, want dat geeft het verhaal een realistische lading. De schrijfster is cellist (geweest) met duidelijk veel ervaring in strijkkwartetten. Ze weet dus precies waar ze het over heeft.

Voor mij persoonlijk zit er veel herkenning in de interne strijd van Jana als het gaat om de veilige bubbel van de studietijd - het realiseren dat dit inderdaad een bubbel is en dat na je studie het (over)leven een stuk lastiger zal worden, als je niet buitengewoon begaafd bent of in ieder geval met je hoofd boven het gemiddelde uitsteekt. Prachtig beschreven hoe de vier kwartetleden hun band met elkaar ervaren en die met de muziek, die hen samenbindt, hoe ze omgaan met het onderlinge vertrouwen dat onmisbaar is om als kwartet te functioneren. Vertrouwen in elkaar als personen, maar ook vertrouwen in elkaar als musici.
Maar hoe overleef je in de ‘echte’ wereld, waar de concurrentie zo moordend is? Hoe hou je de liefde voor de muziek overeind? En is het kwartet het waard om bij elkaar te blijven? Dit boek is zó toegespitst op de wereld van de klassieke muziek, dat ik me goed kan voorstellen dat vooral leden van die wereld ervan zullen genieten. Het gaat op de muziek en op de samenwerking tussen de musici in tot op het kleinste detail. zelfs zo dat niet-muziekkenners met regelmaat misschien niet precies weten waar het over gaat.
De personages zijn geweldig uitgewerkt en komen volledig tot leven. De koele, wat bazige en cynische Jana, de stille, op de achtergrond functionerende Brit; Henry het zorgeloze wonderkind, maar zo onzekeren het leven en Daniël, knorrig, lichtgeraakt, naïef en soms afgunstig.
Ik ken geen andere schrijver die zich zo mooi, zo beeldend over muziekstukken kan uitdrukken. Schitterend.

Maar helaas heb ik wel een minpuntje. Ook hier zit weer een storend element in de vertaling, iets dat ik ook tegenkwam in andere boeken met een musicus in de hoofdrol. Een hardnekkige vertaal’fout’. Namelijk dat de musici in het verhaal ‘oefenen’. Arrrgggh!
Een musicus oefent niet, hij repeteert ook niet in zijn eentje; nee, hij studeert. Hij studeert om zijn instrument onder de knie te krijgen, het muziekstuk, en de techniek. Deze formulering kan wellicht overkomen als een vorm van arrogantie, maar niets is minder waar. Het heeft niets te maken met een gevoel van meerwaarde of zo, absoluut niet. Het is nou eenmaal het vakjargon, simpel genoeg de spreektaal in de muziekwereld. Om daar steeds ‘oefenen’ te gebruiken, komt knullig over. Misschien dat alleen beroepsmusici (zoals ik) daarover vallen, dat is mogelijk, maar goed, dat zijn ook mensen. Het is vergelijkbaar met het feit dat studenten aan de universiteit niet ‘leren’, maar (ook) ‘studeren’.
Een muzikant studeert dus; een ensemble, orkest, kwartet, of wat dan ook, repeteert. Gelukkig staat dit laatste wèl steeds goed in het verhaal!
Een ander foutje is dat er een aantal keer geschreven wordt over een violist, terwijl dat een altist moet zijn, een heel ander lid van het strijkkwartet dus. Onnauwkeurigheid leidt tot verwarring.
Het is altijd beter om in je vertaling nauwkeurig te zijn. Elk vakgebied heeft zijn eigen woordgebruik. Ik zou elke vertaler adviseren om te rade te gaan bij iemand uit het vak waarin het boek speelt. In dit geval lijkt dat wel te zijn gebeurd, maar toch te weinig.

Maar deze minpuntjes, die dus alleen de vertaling aangaan, vallen echt in het niet bij de roman zelf en die laat ik ook niet meetellen bij het aantal sterren dat ik geef. Ik heb ervan genoten!

Biografie (woord)

Aja Gabel is cellist en kent de wereld van de klassieke muziek als geen ander. Ook gaf ze les aan de universiteiten van Virginia, Houston, Sweet Briar College en Pacific University. Eerder proza van haar hand verscheen in diverse literaire tijdschriften, waaronder Glimmer Train. Ze woont in Los Angeles. Haar roman zal in diverse landen verschijnen.

Recensie

Het ensemble van Aja Gabel neemt je als lezer helemaal mee; de vier muzikanten zijn afzonderlijk al bijzonder, maar als ensemble zijn ze onvergetelijk. Voor de lezers van Curtis Sittenfeld, Jennifer Egan en Jeffrey Eugenides. San Francisco, jaren negentig. Vier jonge, ambitieuze musici besluiten hun solocarrière op te geven om samen het Van Ness-ensemble te vormen. Brit - de stille wees - speelt tweede viool; op altviool Henry het wonderkind; op cello Daniel - de oudste en cynische van het stel. Jana speelt eerste viool en is de onbetwiste leider van het strijkkwartet. Vanaf het allereerste begin rijst de vraag: gaan ze het samen redden in de meedogenloze wereld van de klassieke muziek, of moet ieder zijn eigen weg volgen?

Winkelvoorraad

Dit product is op dit moment niet op voorraad in een van onze vestigingen.